top of page

הדפסת תלת מימד בשיעורי מדעים - יצירת תנועה של אובייקט בחלל


יחידת לימוד זו נוצרה במהלך מפגש הקהילה שהתקיים ב- 24/7/18.

במסגרת המפגש, המשתתפים התחלקו לקבוצות ויצרו יחידות לימוד לפי עקרונות שנלמדו במפגש.

על המפגש ופירוט של כל היחידות שפותחו אתם יכולים לקרוא בפוסט כאן.

שמות היוצרים

הדר, עפרי, נדב

תיאור קצר

סקרנות היא מקום טוב ללמידה! בסרטון המוצג מופיעים תלמידי תיכון Barr בניו יורק עם המורה שלהם לטכנולוגיה. מוזמנים לקרוא את סיפורם באתר makerbot. שילוב של מידול בתלת מימד, פחמן דו-חמצני (co2), יצירה, עיצוב וטכנולוגיה. המטרה הייתה להסיע את הרכב כמה שיותר מהר אל קו הסיום, התלמידים ביצעו נסיונות רבים בעיצוב הגלגלים, כדי לגרום לכלי הרכב לנסוע מהר יותר.

יחידה זו עוסקת בעקרונות דומים של מידול כלי רכב מתוך צורה בסיסית נתונה, תוך שאיפה ליצירת כלי הרכב המהיר ביותר. יחידה זו עוסקת בניסוי ותהייה, תוך הצורך לחזור ולשפר את הדגמים.

תחום דעת

מדעים, פיזיקה, הנדסה, טכנולוגיה, הדפסה בתלת מימד

כיתה

ה' - ו'


רמת קושי

גבוהה. נדרש ידע קודם בתוכנה

משך הפעילות

4 מפגשים של שעה וחצי

מיומנויות נדרשות

  • ידע בסיסי בתכנת תלת מימד טינקרכאד

  • ידע בסיסי בהנדסה

זמן הדפסה (בין השיעורים)

עד 3 שעות לכל קבוצה

ציוד נדרש

  • מדפסת תלת מימד

  • מחשבים עם חיבור לאינטרנט

  • חשבון כיתתי לתוכנת טינקרקד

  • חומרי יצירה (בריסטולים , מקלות, פלסטלינה, מנקה מקטרות וכדומה)

  • גלגלי רדי-מייד (אופציה)

מבוא ליחידת הלימוד

יחידת לימוד אחת המתבססת על הידע בתחום ההנדסה

מטרות לימודיות

  • התלמידים יכירו כוחות שונים שמופעלים על אובייקט הזז במרחב (כבידה / צנטריפוגלי)

  • התלמידים ילמדו לפתח רעיון למוצר מוגמר

  • ביצוע מחקר, תכנון ובנייה

הרחבה אפשרית: פאן משחקי, יצירה אישית של התלמידים והכרת מקורות השראה צורניים

לפני הפרויקט - הכנות המורה

מצגת הכוללת התייחסות להזזת אובייקטים במרחב, מחקר כוחות והצגת מקורות השראה. המורה יכין קובץ בסיס לשילדה ויספק גלגלי רדי-מייד.

מיומנויות נדרשות בטינקרכאד

  • הכרות בסיסית עם הכלים של הוספת והחסרת צורות / שכפול / קיבוץ

  • מירכוז צורה

  • כלי מדידה בתוכנה

מהלך היחידה

מפגש א מתן רקע: הצגת הפרויקט ומתן מגבלות, חלוקה לקבוצות ויציאה לסיעור מוחות מחקר וחיפוש מקורות השראה.

מפגש ב תחילת עבודה בקבוצות, תכנון סקיצות בשרטוט, בניית מודל מחומרי יצירה, בניית מודל תלת מימד בתוכנה.

מפגש ג המשך עבודה על הפרויקט, בניית הקבצים, מקצה שיפורים, המשך עבודה ופיתוח (על המורה לוודא את טיב הקבצים)

*הערה- בין שיעור ג׳ ל-ד׳ יודפסו הקבצים + הרכבת הגלגלים.

מפגש ד הצגת הפרויקט לכיתה. על התלמידים להסביר מדוע המכונית שלהם תגיע הכי רחוק. לאחר מכן כל הקבוצות יוצאות יחדיו למירוץ הגדול! הכרזה מי המנצח. סיכום המורה והסקת מסקנות.

קובץ מכונית בסיסית לדוגמא:

רכב בסיס של corben33 מתוך האתר thingiverse

הוראות הדפסה:

infill - מילוי: 25%

raft - תומכות: תלוי בהתאם לדגם

resolotion - איכות: 0.15-0.2 מ"מ

שתפו בבקשה!

שתפו מהנסיון שלכם

יחידה זו פותחה במפגש אך לא נוסתה בכיתה. ניסיתם אותה? שתפו אותנו ותספרו לנו מה עבד טוב ומה דורש שיפור, בתגובות למטה.

שתפו הלאה

היחידה יכולה לעניין מורים אחרים שאתם מכירים? שתפו אותה ותעבירו אותה אליהם.

תודה!

bottom of page